ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent
REZERVACE

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu

Nedaleko městečka Křtiny leží jeskyně Výpustek s pestrou a pohnutou historií. Již v roce 1938 převzala podzemní unikát Čs. armáda, která zde měla muniční sklad. Mnoho prostor a skalních přepážek bylo odstřeleno a tak se staly z přírodních chodeb nevlídné tunelové prostory. V průběhu války pak byla jeskyně obsazena německou armádou, která zde zřídila továrnu na letecké motory. Po druhé světové válce se prováděly speleologické průzkumy ve znovuotevřené Babické chodbě. Po převzetí jeskyně Správou jeskyní ČR a jejím znovuotevření v roce 2008 byla jeskyně zpřístupněna návštěvníkům Moravského krasu. Od roku 2022 je k dispozici zážitková trasa nazvaná Za tajemstvím jeskyně, na níž je potřeba se předem objednat. 

Rozhodně doporučujeme si během dovolené udělat čas i na výlet do Výpustku. 

Popis jeskyně:

Základní prohlídková trasa

 75 min / Doba prohlídky
 600 m / Délka prohlídkové trasy
 7 - 8 °C / Teplota vzduchu


Zážitková prohlídková trasa

 80 min / Doba prohlídky
 690 m / Délka prohlídkové trasy
 

Prohlídka jeskyně začíná ve vstupní hale bývalých vojenských kasáren, kde se návštěvníci seznámí s pestrou a pohnutou historií tohoto místa. Z haly se schází do betonového krytu, bývalého záložního velitelského stanoviště vojsk české a dříve československé armády. Potom už vstoupíte do jeskynních prostor, značně poznamenaných činností člověka. Rozsáhlá těžba pro úpravu jeskyně na německou podzemní továrnu na letecké motory proměnila původní malé prostory na dnešní mohutné tunely a sály. Následuje Babická chodba, ze které vede na povrch větrací šachta, která za 2. světové války sloužila k ventilaci podzemní továrny. Zajímavé jsou zbytky německé kotelny. Topilo se v ní uhlím a podlahové kanály podle svědků vyhřívaly vzduch v celé podzemní továrně až na 17 – 20 °C. Dále vede trasa do Jindřichova sálu, jehož tmavé stěny a strop pokrývá mladá krápníková výzdoba – brčka a záclony. Sál má také vynikající akustiku. K východu se dostanete přes tři přírodní neupravované chodby (zpřístupnění v letech 2010 a 2013), je zde vidět původní úroveň podlah jeskyně před těžbou hlín a nahlédnete do dvou propastí s hloubkou až 20 metrů.
 
Při návštěvě jeskyně Výpustek doporučujeme zastávku ve Křtinách s překrásným barokním kostelem, který byl vystavěn podle Jana Blažeje Santiniho. Na závěr se můžete zastavit na koupání v městečku Jedovnice, nebo navštívit muzeum se stálou expozicí speleologie ve větrném mlýně v Rudici. Více informací naleznete na stránkách informačního střediska Rudice.
OTEVÍRACÍ DOBA
Otevírací dobu najdete na stránkách jeskyně vypustek.caves.cz
Objednávky skupin nad 15 osob nutné, pro jednotlivce vstup v provozní době bez objednávky.

VÝJIMKY V OTEVÍRACÍ DOBĚ:

státní svátek - 24.12. - 26.12. a 1.1. zavřeno
 
CENÍK VSTUPNÉHO
Vstupné najdete na stránkách jeskyně vypustek.caves.cz
50% dětského vstupného: mateřské školy, hromadné skupiny dětí ZTP a ZTP/P 3 až 15 let
Volný vstup: děti do 3 let, osoby ZTP 3 až 15 let s výjimkou hromadných skupin, průvodce osoby ZTP/P, členové České a Slovenské speleologické společnosti po předložení členského průkazu, členové Českého svazu ochránců přírody mladší 15 let po předložení průkazu, zaměstnanci správ jeskyní sdruženích v ISCA

Doplňující informace:

Součástí prohlídky jeskyně je od roku 2016 otevřena expozice „Jeskyně a lidé“ kde jsou instalovány exponáty a AV programy zachycující oblasti geologie, osídlování, výzkumů a využívání jeskyně lidmi.

Kontaktní informace:

Správa Jeskyně Výpustek
679 05 Křtiny
Tel.: +420 516 439 111

E-mail: vypustek.rezervace@caves.czinfo@caves.cz
vypustek.caves.cz

Fotogalerie

POBYTOVÉ BALÍČKY

DALŠÍ POBYTOVÉ BALÍČKY

Kalendář akcí