ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent
REZERVACE

Sloupsko-šošůvské jeskyně

V severním okraji Moravského krasu se pod vesnicemi Sloup a Šošůvka nacházejí jedny z nejúchvatnějších podzemních prostor České republiky. Tvoří je jeden z nejrozsáhlejších komplexů síní, chodeb, dómů a podzemních propastí. Návštěvníci si mohou zvolit z několika prohlídkových okruhů a pro ty odvážnější je dokonce připravena zážitková trasa „Po stopách Nagela“, která Vás zavede do spodních, běžně nepřístupných pater jeskyní.

Jestliže jste se rozhodli strávit dovolenou v Moravském krasu, výlet do Sloupsko-šošůvských jeskyní jistě stojí za to. 

Popis jeskyně:

Dlouhá trasa

 110 min / Doba prohlídky
 1760 m / Délka prohlídkové trasy
 

Krátká trasa

70 min / Doba prohlídky
 890 m / Délka prohlídkové trasy
 

Historická trasa - Zimní prohlídka

 90 min / Doba prohlídky
 950 m / Délka prohlídkové trasy
 

Zážitková trasa - "Po stopách Nagela"

 180 min / Doba prohlídky
 1300 m / Délka prohlídkové trasy
 
V sousedství malebné krasové vesničky Sloup nejdeme Sloupsko-šošůvské jeskyně, známé mimo jiné díky propadání Sloupského potoka, který se později „stává“ podzemní říčkou Punkvou. Sloup je hojně navštěvovaný horolezci, kteří se snaží pokořit skály Hřebenáč, Indii nebo Evropu. Skály jako Otec, Matka a Syn patří k dominantám celého areálu.

Po zahájení prohlídkové trasy ve vstupním portálu přijedete jeskyně Nicové, na kterou navazuje úzká, dlouhá chodba překrásné Eliščiny jeskyně, s bohatou výzdobou všech barev a typů krápníků. Má také vynikající akustiku a stává se místem pro pěvecké a hudební koncerty. Následuje výstup do nejrozsáhlejší části Sloupsko – šošůvských jeskyní – Starých skal, které začínají Gotickou chodbou. Ta končí 65 metrů hlubokou Stupňovitou propastí, díky jejímu přemostění se návštěvníkům otevřel zcela netradiční pohled. Na další trase vás čeká velká podzemní Nagelova propast. Je zpřístupněna dvěma můstky a od stropu na hladinu Sloupského potoka je hluboká přibližně 90 metrů. Následuje Trámová chodba, Stříbrná chodba a jeskyně Kůlna, ve které bylo nalezeno velké množství kosterních zbytků, například medvěda jeskynního.  

Pokud se rozhodnete pro delší prohlídkovou trasu, čeká Vás ještě Šošůvská část s Brouškovou pohádkovou síní a krápníkem zvaný Svícen. Na závěr vyvrcholení prohlídky - Černá propast hluboká 70 metrů na hladinu Sloupského potoka.

Návštěvu jeskyní můžete spojit s koupáním na místním koupališti a jsou velmi dobře dostupné od hotelu Skalní mlýn zpevněnou cestou v kaňonu Pustého žlebu, které je uzavřena pro automobilovou dopravu a přímo vybízí s cyklovýletu nebo pěší procházce.
OTEVÍRACÍ DOBA
Otevírací dobu najdete na stránkách jeskyně sloupskososuvske.caves.cz

VÝJIMKY V OTEVÍRACÍ DOBĚ:

státní svátek - 24.12. - 26.12. a 1.1. zavřeno
 
CENÍK VSTUPNÉHO
Vstupné najdete na stránkách jeskyně sloupskososuvske.caves.cz

Kontaktní informace:

Sloupsko-šošůvské jeskyně
679 13 Sloup v Moravském krasu
Tel.: +420 516 435 335, +420 730 575 973

E-mail: sloupskososuvske@caves.czinfo@caves.cz
sloupskososuvske.caves.cz

Fotogalerie

POBYTOVÉ BALÍČKY

DALŠÍ POBYTOVÉ BALÍČKY

Kalendář akcí